Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

 

 MOSTOVI BROJ 5

Sadržaj

Saradnici u ovom broju

  MOSTOVI BROJ 6

 MOSTOVI BROJ 7

 MOSTOVI BROJ 8/9

 MOSTOVI BROJ 10

 

 

 

Kulturni hepening u Sarajevu

 

Obilježavanje Međunarodnog dana gluhih

 

Kraj septembra je za sve gluhe osobe u svijetu momenat kada žele izaći iz anonimnosti, reći da postoje, pokazati što znaju i umiju. Kako nema boljeg načina da se gluhi predstave javnosti od promoviranja vlastitog stvaralaštva – tim povodom je u organizaciji Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora Bosne i Hercegovine upriličen pravi kulturni događaj.

Dana 28.09, scena i atelje sarajevske Akademije scenskih umjetnosti, brujali su od brojnih posjetilaca. Pozorišna predstava pod nazivom “Priča o jednom snu”, izložba slika i crteža akademskog slikara Omera Mujagića, umjetničkih fotografija Adnana Hadžića, plakata sa dvoručnom abecedom umjetničkog slikara Nedžada Ćosovića, metalnih figura Jusufa Kozarića, sevdalinke Ibrahima Ćorića, promocija magazina za tematiku gluhih i nagluhih “Mostovi” – sve u izvedbi gluhih - oduševili su i iznenadili posjetioce.

 

“Priča o jednom snu”

Pozorišnu predstavu su više nego uspješno i profesionalno izveli gluhi glumci – amateri: Azra Zec, Jusuf Kozarić, Jadranka Sidro, Neriman Sokolović, Selma Džapo, Adnan Hadžić i djevojčica Tea Sidra (čujuća). Da sve bude kako treba pomogli su dekan ASU Admir Glamočak (glumac, profesor, režiser),  profesor pokreta Jasmina Žalica i majstor tona i svjetla Admir Šarkić, koji su pokazali bezgranično strpljenje i volju za realizacijom ovog neobičnog projekta. Na probama je u komunikaciji sa našim izvođačima pomogla Jasminka Proho, nezaobilazni tumač znakovnog  jezika. Vidjelo se da sa gluhima nije tako teško raditi ako se ima volje za to. Pa šta ako gluhi ne čuju muziku i ne mogu je pratiti! Učinimo da muzika prati gluhe - rezultat je divan i nazaboravan!

Pred očima posjetioca nizali su se slajdovi iz sna dvaju staraca, praćeni muzikom i svjetllosnim efektima, koji su govorili jednu životnu priču i prikazali nečije snove.

Moramo napomenuti da je realizacija ovog projekta omogućena donacijom grada Sarajeva na čemu se iskreno zahvaljujemo. Također se zahvaljujemo ekipi ASU na pomoći u realizaciji jer se ista odrekla svog honorara u korist Saveza.

 

Priča o jednom snu

 

Vrijeme prolazi. U životu svakog covjeka

postoji prica zbog koje bi zelio vratiti kazaljke

sata unazad. Ovo je jedna od njih.

 

Prica o ljubavi koja se morala prekinuti, ali u

snovima još traje.

 

Prica o snovima koji nude sretan kraj.

 

Prica o tome šta je bilo, a šta je moglo biti…

 

I dok jedni uživaju u svojoj sreci, drugi

prošlost pretvaraju u sadašnjost, sanjajuci

dok vrijeme ne istekne.

 

Izložbe

Posjetioci su imali priliku vidjeti radove akademskog slikara Omera Mujagića, o kojem su “Mostovi” pisali u prošlom broju i pokazali nekoliko radova. Omer je, da se podsjetimo, član Udruženja likovnih umjetnika BiH od 1987. godine, od kada je bio učesnik niza samostalnih i kolektivnih izložbi i kolonija.

Izvanredna djela, stilovi i tehnike prosto su plijenili pažnju.

Fotografije Adnana Hodžića vodile su nas u divni svijet vrela rijeke Bune, Počitelj i Jablanicu, a metalne figurice Jusufa Kozarića odavale su stručne i kreativne odlike svojeg stvaraoca.

 Oni koji čuju uživali su u sevdalinkama nagluhog Ibrahima Ćorića iz Bugojna, koji se godinama bavi amaterskom pjesmom i koji je osvojio niz nagrada na prostorima bivše Jugoslavije.

Gluha djevojčica Edina Brakić iz Bihaća, učenica Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo je prisutnima pročitala, na znakovnom jeziku, svoj esej pod nazivom “Da sam ja generalni sekretar UN, šta bih uradila za Bosnu i Hercegovinu” koji su “Mostovi” nagradili Enciklopedijom. Tekst eseja obavili smo u prošlom broju.

 

Promocija starih – novih “Mostova”

          Upriličena je i ponovna promocija magazina za gluhe i nagluhe “Mostovi”, broja 4. Ovaj broj je uz mnoge teme interesantne našoj populaciji i svima koji imaju bilo kakav dodir sa gluhoćom, odnosno oštećenjem sluha, posvećen gluhom djetetu. Jedini je takve vrste na ovim prostorima i okupio je vrlo raznovrsnu ekipu saradnika različitih stručnih profila iz BiH, Hrvatske i Srbije, koji su bez naknade pisali svoje tekstove za “Mostove”. Magazin je štampan u štampariji firme DES u Sarajevu koja u svojim proizvodnim kapacitetima zapošljava upravo lica sa oštećenim sluhom. Moramo napomenuti da je generalni sponzor broja 4 i 5 Američka ambasada u Sarajevu na čemu se mnogo zahvaljujemo, kao i ostalim sponzorima pomenutim na početku magazina.

 

Javnost je poklonila mnogo pažnje ovom događaju. Pisani mediji (časopis za osobe sa invaliditetom Inicijativa, Oslobođenje, Nezavisne novine, Jutarnje novine, Dnevni Avaz), TV Hayat, TV Kantona Sarajevo, zvučne novine Udruženja slijepih Kantona Sarajevo zabilježili su ovaj događaj. Posebnu čast su nam ukazali članovi redakcije časopisa Inicijativa (IC “Lotos” Tuzla) svojim dolaskom. Fiki, Jasmin i Suad su uveličali današnji Dan prisustvom, družili se sa nama i učinili da naš praznik bude zaista izuzetan.

Također su bili prisutni predstavnici drugih organizacija osoba sa invaliditetom, gradskih vlasti, kantonalnog ministarstva socijalne politike, izbjeglica i raseljenih lica (naše resorno federalno ministarstvo je nedolaskom predstavnika ponovo pokazalo i dokazalo svoju nezainteresovanost za rad udruženja osoba sa invaliditetom) i brojni gluhi i nagluhi članovi.

 

Firme Siemens i Widex, vodeći proizvođači slušnih aparata u svijetu, koje su također pomogle na naš magazin izađe u javnost, predstavile su svoje proizvode i bile su tu da daju pravu informaciju osobama kojima je potreban kvalitetan slušni aparat, dok se u “Mostovima” br. 4 može pročitati kako da pronađete svoj  put do novog slušnog aparata putem Zavoda za zdravstveno osiguranje.

Naravno,  prisutni su do većernjih sati mogli uživati u ukusnoj zakusci, uz neizbježni šampanjac.

Nadamo se da će današnji uspjeh dati po¸dsticaja osobama sa oštećenim sluhom da se više angažuju na svim poljima društvenog života.

 

 

Jasmina Bijedić-Smajić

 

Povratak na sadržaj