Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

 

 MOSTOVI BROJ 5

Sadržaj

Saradnici u ovom broju

  MOSTOVI BROJ 6

 MOSTOVI BROJ 7

 MOSTOVI BROJ 8/9

 MOSTOVI BROJ 10

 

 

 

Iz udruženja 

 

Udruženje gradana oštecenog sluha i govora Kantona Sarajevo

 

Kako je obilježen Međunarodni Dan gluhih u UGOS-u Kantona Sarajevo

Davne 1958. godine Svjetska Federacija gluhih je bila incijator za obilježavanje Međunarodnog Dana gluhih. Taj jedinstveni praznik gluhih cijelog svijeta obilježava se posljednje subote mjeseca septembra, kada gluhi imaju priliku da sami progrovore o svojim problemima, da različitim aktivnostima i manifestacijama pokušaju skrenuti pažnju društva na ovu populaciju.

Udruženje građana oštećenog sluha Kantona Sarajevo je i ove godine obilježilo Međunarodni Dan gluhih. Proslava je održana 29.09.2001.godine u Društvenom domu gluhih, ulica Sagrdžije broj 73. Programom obilježavanja Dana gluhih bila su predviđena sportska takmičenja  u šahu, šulenu i pikadu, ali zbog slabog odziva ista se nisu održala.

Otvaranje proslave Dana gluhih je bilo u 15,00 sati, a za članove je bila pripremljena mala zakuska sa pićem. Tokom proslave pripremljena su i mala takmičenja gdje su najbolji dobili prigodne poklone:

  1. «Spretni trkač»-igra za muškarce - pobjednik Avdibegović Enes (set za higijenu)

  2. «Šampitoljubac» - igra za muškarce - pobjednik Sokolović Neriman (komplet za izlet)

  3. «Ko će prije sastaviti sliku»- igra za djecu – svi učesnici su dobili po čokoladu

  4. «Ko će prije napuhati balon»- igra za djecu - pobjednica Belko Irma

  5. «Naj, naj plesači» -  pobjednici Sokolović Neriman i Šehić Nevenka (torta)

  6. «Naj, naj  domaćica» - nije bilo zainteresovanih članica iako je bio primamljiv poklon komplet za izlet.

Pored članova UGOS KS bili su prisutni i predstavnici resornog Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo - ministrica Besima Borić-Marić, zamjenica ministrice - Poturković Mirsada, koordinator - Ibrahim Karišik, Azra, Karić Mevlida, sekretar slijepih i slabovidnih lica Kantona Sarajevo - Fikret Zuko, urednik zvučnih novina za slijepe - Aida, te novinar i kamerman TV Kantona Sarajevo.

Proslava je trajala do ranih jutarnjih sati.

 

Kako prevazići komunikacijske barijere?

«Standardna pravila» koje je usvojila Generalna Skupština Ujedinjenih Nacija 1993.godine obavezuju države da:

«Razviju strategiju kojom će informacijske usluge i dokumentaciju učiniti pristupačnim različitim vrstama osoba sa invaliditetom.»

S obzirom, da u našoj državi sve ide tako sporo i teško, tako i za primjenu ovih Pravila  treba dosta dugo čekati. Pošto je ovo vrijeme komunikacija osobe oštećenog sluha, uslovno rečeno, nalaze se na usputnoj stanici pored koje prolaze brzi vozovi. Da bih ih ubacili u te brze vozove naše Udruženje je stupilo u kontakt sa firmom «Siemens» i za 38 članova omogučilo kupovinu mobitela tipa M 35i, C 35i i A 36, na više rata. Oni koji budu čitali ovaj članak možda će reći “pa bolji su mobiteli tipa «NOKIA», «ERICSON»; «PANASONIC» ili neki drugih marki”, ali treba istaći da je garancija Siemenosovih mobitela 2 godine i regulisana mogućnost servisiranja aparata u ovlaštenom Simensovom servisu. Nadamo se da će te i vi u svom Udruženju uraditi nešto slično.

Još jedan vid kojim naše Udruženje nastoji prevazici ove i slićne barijere je izlazak novog broja našeg tromjesečnika pod nazivom “Boje tišine” koji je mnogo bogatiji sadržajem i fotografijama od prvog broja i kojeg naši članovi sa zadovoljstvom čitaju.

 

Jasminka Proho

 

Upoznajte Savez udruženja građana oštećenog sluha Tuzlanskog kantona

 

Savez udruženja građana oštećenog sluha Tuzlanskog kantona u Tuzli osnovan je 1995. godine, za šest  općina. Osnovna udruženja su osnovana u općinama: Banovići, Živinice, Lukavac, Srebrenik, Gračanica i Tuzla. Tuzlansko udruženje građana oštećenog sluha je jedno od najstarijih udruženja u Bosni i Hercegovini. Osnovano je još daleke 1953. godine.

Prema evidenciji općinskih udruženja evidentirano je 748 lica oštećenog sluha. Procjenjujemo da u Tuzlanskom kantonu postoji oko 4500 do 5000 lica oštećenog sluha u ukupnom stanovništvu. Nažalost iz raznih razloga mi nismo uspjeli obuhvatiti našom evidencijom veći broj lica.

Savez je lociran u prostorijama od 15 m² zakupljenog kancelarijskog prostora u SKPC “Mejdan” u Tuzli. Raspolaže vlastitom kancelarijskom opremom za obavljanje administrativnih poslova Saveza. Nedavno smo dobili donaciju računara od gradonačelnika općine Tuzla, g. Jasmina Imamovića. Ova donacija računara će nam pomoći da kvalitetnije obavljamo administrativne poslove Saveza u našem budućem radu.

Finansiranje Saveza ostvaruje se preko budžeta Tuzlanskog kantona. Donedavno se finansiranje obavljalo, na naše zadovoljstvo, vrlo dobro. Iz sredstvava budžeta uspijevali smo pokriti troškove poslovanja Saveza a općinskim udruženjima pružali smo redovno pomoć. Nakon prvog tromjesećja ove godine, budžet je obustavio finansiranje Saveza bez ikakve najave  i obrazloženja u pismenom obliku. Poslovanje Saveza je  postalo vrlo teško. Sada je finansiranje nastavljeno u smanjenom obimu za 30% u osnosu na prošlogodišnje. Elementarne nepogode koje su zadesile Tuzlanski kanton su uzrok smanjenja budžetskog finansiranja SUGOS-a TK.

Mi, zaposleni radnici Saveza – sekretar, knjigovođa i predsjednik činimo i preduzimamo razne aktivnosti od ušteda i traženja donacija, da ovo sadašnje finansijsko stanje, koje je vrlo teško, nekako prevaziđemo i nastavimo dalje normalno poslovati.

Razvili smo brojne saradnje sa humanitarnim organizacijama u cilju razvoja privrednih jedinica u okvirima poslovanja općinskih udruženja. Tu prije svega želimo da istaknemo dobru saradnju sa CIOO, World Vision i civilnim sektorom SFOR-a Dubrave.

Vrlo smo zadovoljni dosadašnjom saradnjom, a kao rezultat saradnje danas imamo više privrednih jedinica koje posluju u okvirima općinskih udruženja. Međutim, postoje brojni problemi u poslovanju privrednih jedinica. Kao prvo, tu se javlja lokacija i poslovni prostor za obavljanje privrednih djelatnosti. Udruženja prvenstveno zavise od volje općinskih vlasti a i od materijalnih mogućnosti. Jedan od problema koji se javljaju je i rješavanje pravnog statusa privrednih jedinica. Mi još uvijek nismo za naše privredne jedinice riješili pravni status. Razlozi su razni. Skupa registracija preduzeća, često neispunjavanje minimalnih tehničkih uslova za obavljanje predmetne djelatnosti. Nedostatak menadžera za vođenje preduzeća je ograničavajući faktor daljeg razvoja privrednih jedinica koje posluju u okviru općinskih udruženja.

I ovdje želimo da naglasimo da je ograničavajući faktor daljeg opstanka i razvoja udruženja svakako vrlo važan faktor međusobnih odnosa lica oštećenog sluha po udruženjima. Odnosi su često vrlo konfliktni, što vrlo često pojedina udruženja nameću kao metod rada za dobrobit svih članova udruženja. Ističu se pojedinačni interesi pojedinaca koji donose odluke umjesto interesi članova lica oštećenog sluha. Često se radi za svoj džep i vlastiti interes  ne gledajući opšti interes postojanja udruženja i građana oštećenog sluha Tuzlanskog kantona.

 

Obradio temu:

Grujić Zoran, dipl.ecc.

VD Sekretar SUGOS TK

  

 

Povratak na sadržaj