Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

 

 MOSTOVI BROJ 5

 

 MOSTOVI BROJ 6

 

 MOSTOVI BROJ 7

 

 MOSTOVI BROJ 8/9

 

MOSTOVI BROJ 10

Sadržaj

Saradnici u ovom broju

 

 

 

Imamo li pravo na adekvatnu komunikaciju??

Pitaju se učenici Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo

 

 

 

U osnovnim školama se umjesto predmeta Vojna obuka izučava predmet “Obrazovanje za demokratiju i građanske slobode”, a u srednjim školama “Obrazovanje za demokratiju i ljudska prava”, pa prema tome i u Centru za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo učenici izučavaju iste predmete.

Ti učenici su učestvovali u prezentaciji svog rada na takmičenju 12.04.2003. godine u Prvoj gimnaziji koje je organizovala američka organizacija “Civitas”.

Organizacioni tim je njihovom prezentacijom bio jako zadovoljan i pohvalio učešće slušno oštećenih učenika.

Za temu svog rada su učenici odabrali problem “Komunikacija sa slušno oštećenim licima”. Istraživanja koja su isti učenici preduzeli su potvrdila da je taj problem očigledan. Ankete su pokazale da slušno oštećena djeca imaju niz problema u komunikaciji počevši od porodice kroz sve slojeve društva.

                U probleme se ubrajaju i to da roditelji ne znaju adekvatno komunicirati sa svojom slušno oštećenom djecom, niti imaju gdje da nauče, a 99% roditelja želi da to nauči.

                Istraživanja su također pokazala da školska djeca i omladina nemaju razumijevanje za slušno oštećena lica, a 96% njih želi da se educira o komunikaciji sa slušno oštećenima licima.

                Učenici Centra za slušnu i govornu rehabiltaciju su u okviru nastave na časovima “Obrazovanje za demokratiju i ljudska prava” naučili da za rješavanje društvenih problema postoje nadležni organi koji su dužni da ih riješe. U ovom slučaju nadležni organi su Federalno i Kantonalno Ministarstvo obrazovanja.

                Do sada Ministarstvo obrazovanja nije ni evidentiralo da postoji ovaj problem.

                Učenici smatraju da se problem komunikacije sa slušno oštećenim licima može rješavati putem popularne literature, TV emisija, kurseva, video kaseta itd.

                Zato će pokušati uvjeriti Ministarstvo obrazovanja u težinu problema i važnost njegovog rješenja.

                Učenici žive u uvjerenju da imaju pravo na bolju komunikaciju svojih bližnjih kao i na bolje razumijevanje i uvažavanje okruženja.

               

Predlažu da se za početak izda video – kaseta sa naslovom “Komunikacija sa slušno oštećenim licima putem kojeg bi se roditelji educirali, a i školska djeca i omladina na časovima odjeljenske zajednice u okviru tematskih cjelina etika i humanizacija odnosa.

Pripremila: Amila Selava

 

   

 

 

 

 

 

  Text Box: Detalj sa prezentacije rada učenika Centra za slušnu i govornu rehabiltaciju Sarajevo  

 

 

 

 

 

   

 

 

Kao što vidite na slici, učenici Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo su izradili svoju prezentaciju problema “Komunikacija sa slušno oštećenim licima”. Očito je da su u to uložili puno truda. Da biste se upoznali sa njihovim radom, iznijet ću vam većinu napisa sa te prezentacije na slijedećoj stranici.

Ovi učenici zaslužuju svaku pohvalu, jer su nas upoznali sa težinom problema komunikacije sa slušno oštećenim licima.

Zahvaljujem direktoru Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju Sarajevo prof.dr. Ismetu Kurtagiću što mi je omogućio da iznesem rad učenika.

U toku je priprema pismo učenika Ministarstvu obrazovanja. Gajimo veliku nadu da će biti pozitivan odgovor i da će to otvoriti ostala vrata koja su do sada bila zatvorena.

Amila Selava

 

 

 

 

Povratak na sadržaj