Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

 

 MOSTOVI BROJ 5

 

 MOSTOVI BROJ 6

 

 MOSTOVI BROJ 7

 

 MOSTOVI BROJ 8/9

 

MOSTOVI BROJ 10

Sadržaj

Saradnici u ovom broju

 

 

 

Centar za obrazovanje i vaspitanje  i rehabilitaciju govora i slušanja Banja Luka

 

Centar za obrazovanje i vaspitanje  i rehabilitaciju govora i slušanja nalazi se u Banjoj Luci, u RS, a bavi se, kako i sam naziv kaže, obrazovanjem, vaspitanjem i rehabilitacijom djece oštećenog sluha.

U Centar dolaze djeca iz RS već od dvije godine, i ostaju tu do osamnaeste godine, kada završavaju srednje usmjereno obrazovanje. Kroz edukativni (osnovna i srednja škola) i rehabilitacioni proces stiču znanja potrebna za život, uže se osposobljavaju za određeno zanimanje i savlađuju govor prema svojim intelektualnim i slušnim sposobnostima.

Oko sto djece težeg oštećenja sluha sa područja RS nalazi se na tretmanu u ovom Centru, koji zapošljava 42 radnika, a dvije trećine su stručni kadar osposobljen za rad sa djecom oštećenog sluha.

Pored nastavnog i rehabilitacionog procesa, uključujući i logopedske usluge, tu su i socijalna služba, tehnička služba, ambulanta za potrebe djece iz Centra u kojoj radi ljekar, specijalista - audiolog, te zajedničke službe. Sve ovo funkcioniše kao cjelina i u svojoj namjeni zadovoljava potrebe djece težeg oštećenja sluha. Djeca koja imaju lakša oštećenja sluha, uz dobru amplifikaciju, tj. dobro odabran slušni aparat, školuju se u redovnim školama,  u Centar dolaze na govorne i slušne vježbe.

Rehabilitacija djece oštećenog sluha započinje vrlo rano i to vibrotaktilnom fazom rehabilitacije. Kada se osvijesti slušanje, postavi osnovni glas, i dijete zainteresuje za rad, prelazi se na druge, složenije postupke u razvojnom procesu. Poduzimamo sve što je u interesu slušno - oštećenog djeteta. Pratimo njegov razvoj u vrtiću, organizujemo svakodnevni individualni, grupni rad i muzičke i ritmičke stimulacije kao dobru podlogu za razvoj govora, uočavamo sposobnosti i teškoće, te pravimo odgovarajuće programe rada za svako dijete.

U rehabilitacionom procesu individualni rad zauzima važno mjesto. On je osnov za razvoj govora, te mu zbog toga dajemo značajnu ulogu. Kroz individualni rad se uči slušati i govoriti bez obzira o kakvom se slušnom oštećenju radi. Od najranijih faza kroz individualni rad se prepliću edukativni i rehabilitacioni sadržaji, a nastavljaju se i produbljuju za cijelo vrijeme rehabilitacije slušanja i govora sve do krajnjeg cilja – socijalne i profesionalne integracije.

U sklopu Projekta za ugradnju kohlearnog implanta koji započinje 2003. godine uključen je i ovaj centar. Sa stručnim kadrom koji radi u ovom Centru, postojećom opremom i adekvatnim prostorom, spremno smo dočekali početak Projekta. Svaki kandidat za kohlearni implant imaće intenzivne slušne i govorne vježbe šest mjeseci prije i tri godine poslije ugradnje kohlearnog implanta. Već sada ima deset kandidata za ugradnju.

Fondacija Pobijedimo tišinu započela je humanitarnu akciju koja se sada provodi u RS, a traje od 17. aprila do 17. maja. U sklopu ove akcije prikupiće se sredstva za ugradnju kohlearnog implanta za onu djecu za koju nisu obezbijeđena sredstva od strane Fonda zdravstva RS (Fond je obezbijedio sredstva za samo četvoro djece). Ova sredstva će se prikupljati od prodaje ulaznica za koncerte Vrapčića širom RS, prodajom majica i bedževa, preko humanitarnog broja 1411, organizovanjem donatorske večeri... Očekujemo da će akcija uspjeti i da će se na taj način većini djece omogućiti da otkriju zvukove koji dolaze iz prirodnog okruženja, da čuju i nauče govor i da poboljšaju komunikaciju.

Novom reformom školstva obuhvaćena su i djeca sa posebnim potrebama među koje spadaju i djeca sa oštećenjem sluha, pa će se u narednom periodu mijenjati postojeći edukativni procesi.

Svi zaposleni u Centru sa mnogo ljubavi obavljaju svoj posao i djeca oštećenog sluha su srećna djeca.

 

Tekst priredila sa zadovoljstvom za vaš list:

Divna Antonić, surdoaudiolog

 

 

 

Povratak na sadržaj