Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

Sadržaj

 

 MOSTOVI BROJ 5

  MOSTOVI BROJ 6

 MOSTOVI BROJ 7

 MOSTOVI BROJ 8/9

 MOSTOVI BROJ 10

 

 

 

 

Kako nabaviti slušni aparat? 

 

Vaše pravo na učešće Zavoda za zdravstveno osiguranje u nabavci slušnog aparata

U pojedinim kantonima Federaciji Bosne i Hercegovine različito je regulisano pravo osiguranika zdravstvenog osiguranja na pomagala koja se obezbjeđuju preko socijalnog dok u nekim kantonima ovo pravo nije nikako regulisano.

 

U Tuzlanskom kantonu »Odlukom o privemenom utvrđivanju obima prava osiguranih lica na pomagala koja se obezbjeđuju u Zavodu za zdravstveno osiguranje Tuzlanskog kantona« objavljenom u Službenim novinama Tuzlanskog kantona broj 1 od 22. januara 2001. godine definisana je jedinstvena lista pomagala u kojoj su utvrđeni vrsta, rokovi trajanja i visina učešće Zavoda u nabavci pomagala. Pomagala propisuje na osnovu medicinskih indikacija, ovlašteni doktor medicine, specijalista za odgovarajuće grane medicine. Ovo ovlaštenje doktorima medicine izdaje Zavod.                                                                                                   Aparati za pojačanje sluha u Tuzlanskom kantonu se mogu nabaviti pod slijedećim uslovima:

  • za lica do 7 godina, rok korištenja 24 mjeseca, učešće Zavoda 390,00 KM

  • za lica od 7-15 godina, rok korištenja 36 mjeseci, učešće Zavoda 390,00 KM

  • za lica od 15-26 godina, rok korištenja 48 mjeseci, učešće Zavoda 390,00 KM

  • za lica preko 26 godina, rok korištenja trajno.

Slušni aparat se obezbjeđuje osiguranom licu kod koga ukupan gubitak po Fowler Sabine metodi iznosi više od 40%. Slušni aparat se ne obezbjeđuje djeci do 6 mjeseci starosti. Na osnovu člana 6. iste Odluke, slušni aparat se obezbjeđuje osiguranom licu na osnovu nalaza i mišljenja doktora medicine – specijaliste audiologa, odnosno, specijaliste za bolesti uha, grla i nosa koji ima mogućnost da audiološkim ispitivanjem kao i stručnim testiranjem karakteristika amplifikatora odredi rehabilitacioni efekat, osigura rehabilitacioni postupak i po osnovu toga utvrdi potrebu za korištenje aparata određenih elektroakustičkih karakteristika koji će najbolje odgovarati u datom slučaju oštećenja sluha.

Osiguranom licu se obezbjeđuje standardni slušni aparat. Šta se smatra standardnim oblikom slušnog aparata utvrđuje se Ugovorom koji Zavod zaključuje sa organizacijom koja proizvodi odnosno isporučuje slušne aparate. Ako osiguranik zahtijeva da mu se dodijeli slušni aparat drugog oblika od standardnog  (ugrađen u naočale, naučnicu, šnalu i sl.) Zavod snosi troškove do visine cijene standardnog pomagala (390,00 KM maximum).

 

U Unskosanskom kantonu »Odlukom o opsegu prava na korištenje ortopedskih i drugih pomagala ... koji se osiguravaju u Zavodu za zdravstveno osiguranje Unskosanskog kantona« objavljenom u Službenom glasniku US kantona broj 6 od 10. avgusta 1999. godine je utvrđena lista pomagala u kojoj su utvrđeni rokovi trajanja ovih pomagala. Uslovi nabavke, rokovi, ovlaštenje za specijalistu i drugi uslovi su gotovo identično regulisani kao u Tuzlanskom kantonu.

U Sarajevskom kantonu  »Uredbom o obimu prava osiguranih lica na korišćenje ortopedskih i drugih pomagala ...«  objavljenom u Službenim novimama Kanotna Sarajevo broj 7 od 20. aprila 2000. godine su ova prava nešto drugačije regulisana u odnosu na TK i USK, i to na slijedeći način:

  • za lica do 7 godina, rok korištenja 24 mjeseca, učešće Zavoda 390,00 KM

  • za lica od 7-15 godina,  rok korištenja 36 mjeseca, učešće Zavoda 390,00

  • za lica od 15-60 godina, rok korištenja 48 mjeseca, učešće Zavoda 390,00

  • za lica preko 60 godina, rok korištenja trajno.

Slušni aparat u Sarajevskom kantonu se obezbjeđuje osiguranom licu kod kogaukupan gubitak sluha po F.S. iznosi više od 60%. Ostale odredbe su identične odredbama u TK i USK.

           Uskoro će se na Vladi Kantona Sarajevo razgovarati o izmjenama ove Uredbe. Savez udruženja građana oštećenog sluha BiH je preko Koordinacionog odbora invalidskih organizacija F BiH uputio svoje primjedbe i prijedloge za izmjene i dopune iste i to kako slijedi:

  • Prijedlog da se izmijeni rok korištenja slušnih aparata na način da u uredbi stoji: »za lica preko 15 godina, rok korištenja 48 mjeseci«

  • Prijedlog da se Uredba dopuni pomagalima za gluhe: svjetlosnim signalizatorima za plač bebe, za zvono na vratima, svjetlosno vibracionim budilicama,

  • Prijedlog da se Uredba dopuni telefaksima i mobilnim telefonima (pisane poruke) koje će omogućiti gluhima samostalnu komunikaciju na daljinu,

  • Prijedlog da se Uredba dopuni uređajem za individualnu rehabilitaciju govora (predškolska gluha djeca).

Isti zahtjev upućen je i u TK i USK dok će se kasnije uputiti ostalim kantonima.

 

J.B.S.     

 

 

 

Povratak na sadržaj