Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 MOSTOVI BROJ 4

Sadržaj

 

 MOSTOVI BROJ 5

  MOSTOVI BROJ 6

 MOSTOVI BROJ 7

 MOSTOVI BROJ 8/9

 MOSTOVI BROJ 10

 

 

 

 

Inicijativa za uvođenje univerzalnog skriniranja sluha kod novorođenih beba u F BiH

 

Projekat SUGOS BiH pod nazivom »Rano otkrivanje neonatalnog gubitka sluha«

Činjenica da se na 1000 beba rađa od jedne do tri sa oštećenim sluhom potakla je Savez da izradi ovaj projekat i pobrine se za njegovu realizaciju. 

Kritički period za usvajanje govora i razvoj jezika je, generalno, od druge ili treće godine života, a prosječna dob identifikacije slušnog oštećenja u Evropi i SAD je obično oko treće godine života, izuzev u onim područjima gdje je utvrđena obaveza skrininga sluha, odnosno utvrđivanja da li kod tek rođene bebe postoji oštećen sluh ili ne. U područjima gdje nije utvrđena ova obaveza, vrijeme kada se najbrže usvaja govor i jezik je izgubljeno za veliki broj novorođene djece i male djece sa oštećenim sluhom. Što se oštećeni sluh kasnije identifikuje to će dijete imati više smetnji u adaptiranju u svijet čujućih, odnosno rano otkrivanje neonatalnog slušnog oštećenja je od suštinske važnosti za normalan razvoj kompletne ličnosti djeteta. Rano otkrivanje i rana intervencija, adekvatan tretman utiču na otklanjanje, odnosno minimiziranje dramatičnih konsekvenci gubitka sluha.

U našim bolnicama u prvom liječničkom pregledu beba, poslije poroda, između ostalog utvrđuje se samo da li postoje fizičke deformacije ušne školjke dok se sluh ne ispituje, izuzev kada dijete spada u riziko skupinu. Kako bismo makar malo promijenili ovu situaciju, pokrenuli smo kod Federalnog ministarstva zdravlja inicijativu za uvođenje obaveznog skrininga sluha kod svake novorođene bebe u F BiH. Inicijativa je prihvaćena zahvaljujući angažmanu tadašnjeg pomoćnika ministra zdravlja dr. Farisa Gavrankapetanovića te je skrining sluha uvršten u prvi liječnički pregled svih novorođenih beba u bolnicama u Sarajevu (Opća i KCU), Tuzli, Mostaru, Travniku, Livnu, Goraždu, Bihaću i Zenici. Naravno, instrumentima koje je SUGOS BiH obezbijedio ovim projektom a koji je finansijski pomogla organizacija ARC - American Refugee Committee Sarajevo. 

Upriličena je promocija ove inicijative i podjela instrumenata svim bolnicama dana 04.12.2000. godine u sali Opće bolnice u Sarajevu, kojom prilikom je obavljena kratka obuka za rad sa ovim instrumentom (dr. Milan Mandilović, spec ORL) kao i uručene zahvalnice donatoru i pomoćniku ministra. U svrhu obavljanja malog statističkog istraživanja radi dobivanja potpune slike o tome koliko se beba rađa sa sumnjom na oštećeni sluh u F BiH, ljekarima su uručene Evidencije za prvih 1000 beba u svakoj bolnici koje će se vratiti Savezu nakon upisanih podataka.

SUGOS BiH je na vrlo prikladan način ovim projektom proslavio Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.

 

  Pripremila Jasmina Bijedić Smajić

 

 

Prva Međunarodna konferencija o Sistemima skrininga sluha kod novorođenčadi (NHS 2000 – Newborn Hearing Systems 2000) održana je u Milanu, Italija, u oktobru 2000. godine, na kojoj se okupilo više od 450 audiologa, roditelja, ljekara, naučnika, istraživača, gluhih i nagluhih osoba i rehabilitatora iz 60 zemalja. Konferencija je obuhvatila teme iz oblasti univerzalnog skrininga sluha kod beba;  audiološke i otološke evaluacije; i medicinske i govorne intervencije kod gluhe i nagluhe djece. Sve teme su publikovane u knjižici »Seminari o sluhu«.

Najavljena je druga Konferencija (NHS 2002) koja će se održati slijedeće godine na jezeru Como u Italiji krajem maja.

 

 

 

 

Povratak na sadržaj